Sunday, October 12, 2008

rAncAngAn pEngAjArAn hArIAn

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Aktif
Tarikh : 6 Ogos 2008
Masa : 60 minit
Bilangan murid : 28 orang
Tajuk : Kesenian dan kebudayaan
Objektif :
Pada akhir pelajaran, murid akan dapat:
i. Melafazkan syair dengan intonasi dan sebutan yang betul.
ii. Mengenal pasti isi penting dan menyusun isi penting berdasarkan bahan rangsangan.
iii. Menyenaraikan kata kerja yang terdapat dalam teks.

Fokus Utama :
6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.
Aras : 2 (i) Mengimbas maklumat yang sesuai daripada teks untuk
menyokong fakta.
Fokus Sampingan :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang
betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras : 2 (i) Membaca lancar teks bahan sastera dengan sebutan, intonasi
dan gaya penyampaian yang betul.

Sistem Bahasa :
1. Morfologi : kata kerja.
2. Sintaksis : ayat tanya.
3. Kosa kata : nescaya, diberkati dan canggung.


Pengisian Kurikulum:
a. Ilmu : Kajian Tempatan.
b. Nilai Murni : Kerajinan, patriotisme dan semangat bekerjasama.
c. Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran berfikir, pembelajaran konstruktivisme,
menganalisis dan kecerdasan pelbagai.

Pengetahuan Sedia ada:
- membina ayat.
- mengetahui serba sedikit mengenai tarian tradisional yang ada di Malaysia.

Bahan Bantu Mengajar: Syair Budaya
Kompang
Lembaran kerja
Kad kata kerja


LANGKAH/
MASA

Set Induksi
( 5 minit )

Soalan :
1. Apakah kesenian
yang popular di
Malaysia?
2. Siapa yang pernah
melihat persembahan
kesenian?
3. Waktu bilakah acara
kesenian selalu
diadakan?


· Guru bertanya kepada murid tentang kesenian yang popular di Malaysia.
· Guru dan murid bersoal jawab dengan murid tentang perkara tersebut.
· Guru mengaitkan tajuk pelajaran.



Strategi:
Soal jawab

Nilai:
Semangat bekerjasama


Langkah 1
( 20 minit )

Syair Budaya


· Guru memaparkan Syair Budaya di layar putih.
· Guru membaca syair dan diikuti oleh murid.
· Murid dibahagikan kepada empat kumpulan dan dikehendaki membincangkan isi-isi penting
yang terdapat dalam syair tersebut.
· Wakil bagi setiap kumpulan diminta ke hadapan kelas dan membentangkan hasil
perbincangan.
· Guru dan murid bersoal jawab tentang isi perbincangan yang diperolehi.


BBM:
Persembahan grafik Syair Budaya
Komputer riba
LCD

Strategi:
Perbincangan
Pembentangan


Nilai:
Kerjasama


Langkah 2
( 20 minit )

Kompang

· Murid masih berada dalam kumpulan masing-masing.
· Guru menunjukkan kompang kepada murid.
· Guru menunjukkan teks mengenai kompang.
· Murid dikehendaki menyenaraikan kata kerja yang terdapat dalam teks tersebut.
· Wakil kumpulan dikehendaki membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.


BBM:
Kompang
Persembahan grafik kompang
Komputer
LCD

Strategi:
Perbincangan
Pembentangan

Nilai:
Kerjasama


Langkah 3
( 10 minit )

Kata kerja
· Melompat
· Berlari
· Menulis
· Membaca
· Menonton
· Memasak


· Guru menampal kad yang mengandungi kata kerja.
· Murid diminta membina ayat menggunakan kata kerja tersebut.
· Guru menilai ayat yang dibina oleh murid.


BBM:
Kad-kad kata kerja
Papan Tulis


Nilai:
Menepati masa


Penutup
( 5 minit )

Penutup kognitif:
Apakah yang telah kamu pelajari sebentar tadi?



Penutup sosial
· Murid diminta menyatakan perkara-perkara yang telah dipelajari.
· Guru membuat penutup sosial.
· Guru memberi ucapan penghargaan kepada pelajar kerana memberi kerjasama yang baik.

Kerja rumah:
· Membina ayat dalam lembaran kerja yang diberi oleh guru.


Nilai murni:
Patriotisme
Semangat bekerjasama

Refleksi/ ulasan

No comments: